Blog:

Franczyza w Polsce, czyli amerykański biznes po naszemu

Pojęcie franczyzy jest dziś powszechnie znane. Z systemu tego korzystają zarówno największe firmy międzynarodowe, np. McDonald’s i Tele Pizza, jak i krajowe, np. sieci sklepów Wólczanka czy Rabat. Osoby prywatne coraz częściej decydują się na własną działalność pod znanym logo, gdyż jest to pewna i szybka droga do osiągnięcia sukcesu i wysokich zarobków. Zwłaszcza, że jest z czego wybierać – na rynku dostępnych jest ponad 1,1 tys. pomysłów na biznes. Co istotne, większość z nich ma polskie korzenie. Prześledźmy zatem rozwój franczyzy i jej drogę zza oceanu na Stary Kontynent.

[czytaj więcej]

W jaki sposób sprzedawać w 2017r. w branży FMCG ?

Kolejny rok, kolejne cele i zwiększone plany sprzedażowe, ale w jaki sposób sprzedawać w dobie tak świadomego i wymagającego konsumenta? Barwy, dźwięk i video – a to wszystko może przyciągnąć tylko na parę minut.

[czytaj więcej]

Franczyza – jak to działa?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat polski rynek zalały sieci franczyzowe – amerykański wynalazek, który umiejętnie zaczynamy wykorzystywać do rozwoju biznesu rodzimego. Mimo, że niemal wszyscy spotkaliśmy się już z pojęciem franchisingu i słusznie kojarzymy go, ze światową marką McDonald’s wciąż nie do końca znamy poprawną definicję i nie potrafimy jasno wyjaśnić na jakich zasadach funkcjonuje ten system. Jako, że jest on doskonałym sposobem realizowania swoich zawodowych pasji oraz jedną z najszybszych i najskuteczniejszych dróg do osiągnięcia sukcesu warto wreszcie rozprawić się z kwestiami teoretycznymi. Być może okaże się, że franczyza to coś w sam raz dla nas?

[czytaj więcej]

Franczyza – jak zacząć?

Wielu z Was, którzy rozważają kupno licencji i otwarcie własnego biznesu pod znanym logo, z pewnością zastanawia się jak zacząć. Co prawda podłączenie się pod sieć franczyzową to obecnie jedna z najlepszych i najszybszych dróg do wysokich zarobków, jednak trzeba mieć również na uwadze, że to inwestycja na długie lata. Z tego względu nie wystarczy wybrać sklepu, w którym po prostu na co dzień robicie zakupy. Zanim podejmiecie ostateczną decyzję dokładnie przeanalizujcie rynek oraz zaplanujcie kilka spotkań. Dzięki temu będziecie pewni, że dokonaliście słusznego wyboru a sukces jest w zasięgu waszego wzroku.

[czytaj więcej]

Franczyza a franszyza – mała różnica językowa, ogromna znaczeniowa

Pomimo tego, że pierwsze sieci franczyzowe zawitały do Polski już po 1989 roku i po dziś dzień doskonale się tu rozwijają, wciąż mamy dość zauważalny problem z wymową tegoż terminu. Rozumiemy już na czym polega system, a nawet potrafimy przywołać nazwy najpopularniejszych firm, które działają na jego zasadzie, tym samym wskazując czołowe marki, a jednocześnie zastanawiamy się czy franczyza to to samo, co franszyza

[czytaj więcej]

Pakiet franczyzowy i jego podstawowe założenia

Pakiet franczyzowy, znany po prostu jako licencja franczyzowa, stanowi istotę systemu franczyzowego, ponieważ zawiera szczegółowe opisy całej koncepcji prowadzenia własnego biznesu pod znanym logo franczyzodawcy. W większości przypadków pakiet ten składa się z marki (znaku towarowego), know-how (sprawdzonej wiedzy), podręcznika operacyjnego, usług świadczonych przez dawców licencji oraz z opłat franczyzowych.

[czytaj więcej]

Franczyza dla początkujących

Sieci franczyzowe coraz częściej stają się sposobem na życie zarówno dla wielu młodych ludzi, którzy dopiero stają u progu swojej kariery zawodowej, jak i tych, którzy na rynku pracy działają od wielu lat. Niezależnie od tego, czy możemy pochwalić się już pewnym doświadczeniem w określonej dziedzinie czy też nie, chcąc otworzyć własny biznes musimy zdawać sobie sprawę z kilku rzeczy. Sukces wymaga bowiem naszego zaangażowania, dogłębnej znajomości branży, a także umiejętnej analizy rynku i wyboru odpowiedniego systemu.

[czytaj więcej]

Franczyza a dystrybucja, najem i licencja – kwestie prawne

Umowa franczyzy, czyli jaka? A no właśnie, wielu z nas na pewno nie raz już się nad tym zastanawiało, szukało informacji w prasie, internecie i… wciąż nic nie wiadomo?

[czytaj więcej]

Franczyzowy biznesplan (część I)

Od każdego kandydata na franczyzobiorcę wymaga się przedstawienia autorskiego biznesplanu dotyczącego konkretnej inwestycji i lokalizacji. Jest to doskonały sposób, aby sprawdzić na ile przyszły współpracownik jest utalentowany pod kątem biznesu.

[czytaj więcej]

Franczyzowy biznesplan (część II)

Ustaliliśmy już, że franczyzowy biznesplan to podstawowy dokument, dzięki któremu zwiększamy nasze szanse na przyjęcie do wybranej przez siebie sieci franczyzowej, a więc otwarcie własnego biznesu pod znanym szyldem.

[czytaj więcej]

Etapy rozwoju sieci franczyzowych

Jak łatwo się domyślić o tym, na jakim etapie rozwoju znajduje się określona sieć franczyzowa, przede wszystkim decyduje liczba działających w ramach systemu franczyzobiorców. Ogólnie rzecz biorąc, wyróżnić można trzy etapy: początkowy, stabilizacji oraz dojrzałości. Prześledźmy poszczególne fazy rozwoju według ilości placówek, podlegających jednemu franczyzodawcy.

[czytaj więcej]

Dlaczego własny biznes?

Wielu młodych ludzi po skończeniu studiów staje przed trudnym zadaniem szukania pracy. Niestety mimo ambicji nie tak łatwo znaleźć miejsce, w którym można byłoby liczyć na rozwój i godne zarobki. Z tego względu coraz więcej osób, nie tylko świeżo po szkole, ale również tych na tzw. życiowym zakręcie, zastanawia się nad otwarciem własnej działalności. Jednak jak zaistnieć na rynku jako zupełnie nowa, nieznana firma? Jak przebić się przez ogrom konkurencji? Skąd pozyskać środki? Czy warto ryzykować? Udowadniamy, że przy odrobinie chęci i obraniu odpowiedniej drogi sukces jest w zasięgu ręki!

[czytaj więcej]

Dokument ujawniający – zagraniczny wymysł czy pożytek zarówno dla franczyzobiorcy, jak i franczyzodawcy?

Naturalną rzeczą jest, że inwestując w otwarcie nowego biznesu, poza korzyściami z tego płynącymi trzeba liczyć się również z pewnym ryzykiem. Na franczyzowym rynku należy uważać już na etapie wyboru sieci. Moda na prowadzenie działalności pod znanym szyldem, coraz częściej wykorzystywana jest bowiem przez nierzetelnych franczyzodawców, którzy zyskują na niewiedzy i braku doświadczenia początkujących franczyzobiorców.

[czytaj więcej]

Najpopularniejsza franczyza? Sklep spożywczy!

W naszym kraju z handlu utrzymuje się kilkaset tysięcy ludzi. Oznacza to, że własny sklep to jedna z najczęstszych form przedsiębiorczości Polaków. I rzeczywiście opłacalna. A zatem, jak otworzyć własny sklep, aby odnieść sukces?

[czytaj więcej]

Umowa franczyzy – jak napisać i jakie elementy uwzględnić?

Zaliczana do tzw. umów nienazwany (nieregulowanych przepisami prawa cywilnego) umowa franczyzy daje, zarówno franczyzodawcy, jak i franczyzobiorcy dość duże pole manewru. Strony mogą bowiem dowolnie kształtować jej treść, pod warunkiem, że wymienione postanowienia są zgodne z obowiązującą w polskim prawie zasadą swobody umów.

[czytaj więcej]

Gazetki:

Twój biznes w 2020 roku!

Nasi partnerzy: