500 PLUS napędza sprzedaż żywności

Komu i jak pomaga 500 PLUS:

Faktycznie sytuacja wygląda tak. Sprzedaż detaliczna w czerwcu 2016 r. wzrosła o 6,5 proc. r/r w cenach stałych, a o 4,6 proc. w cenach bieżących - podał GUS.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej – Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan, by następujący: „Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że od kwietnia 2016 r., gdy ruszył program 500 PLUS, do rodzin z dziećmi trafiło już 5 mld zł. Dane dotyczące sprzedaży detalicznej te za czerwiec, a także te dotyczące 1 kwartału br. - pozwalają na wstępne wskazanie, na co te pieniądze zostały przez gospodarstwa domowe wydane”.

Inny ekonomista o 500 PLUS powiedział. – Część rodziców kupi alkohol, palacze papierosy, kredytobiorca zapłaci raty, jeżdżący gratem kupi auto”. Podsumowując większość rodzin wyda te pieniądz na artykuły pierwszej potrzeby, problemem jest tylko zdefiniowanie tego pojęcia „PIERWSZE POTRZEBY”.

Właściwie to można mówić o dwóch grupach gospodarstw domowych korzystających z programu 500 PLUS. Pierwsza grupa, zapewne o najniższym poziomie dochodów rozporządzalnych, zdecydowanie zwiększyła swoje wydatki w niewyspecjalizowanych sklepach, czyli głównie w sklepach spożywczych, w sklepach osiedlowych, super i hipermarketach. To efekt nie tylko potrzeb tych gospodarstw domowych, ale także profesjonalnego działania firm handlowych, które polityką cenową (obniżaniem cen), a także nasiloną komunikacją skierowaną do klientów, zabiegają o zwiększoną sprzedaż. Dlatego właśnie, ze wzmożoną siłą, zapraszamy wszystkich na nasze Konferencje Handlowe, które odbędą się kolejno:

  • w dniach 22 – 23 września 2016r w Hotelu TATRA  na ul. Cyrhla 34 w Zakopanem 34-500 dla Regionu Południe,

  • w dniach 6 – 7 października 2016r w Hotelu VERDE MONTANA ul. 1Maja 25a w Kudowie Zdroju dla Regionu Południowy Zachód,

  • w dniach 20 – 21 października 2016r w Hotelu ATUT ul. Toruńska 27 w Licheniu Starym dla Regionu Północny Zachód.

Druga grupa, korzystających z programu 500 PLUS, koncentrowała swoje wydatki na zakupie mebli, sprzętu RTV i AGD w ciągu 1 kwartału sprzedaż detaliczna tych produktów wzrosła o 6,9 proc., a po 6 miesiącach wzrost ten wynosił już prawie 10 proc., a w samym czerwcu ponad 14 proc. To zapewne grupa o nieco wyższych dochodach, która wykorzystała dostępne jej środki finansowe z programu 500+ na uzupełnienie lub wymianę dóbr trwałego użytku.

Większą sprzedaż sklepy z całą pewnością zawdzięczają m.in. programowi 500 plus, który przyczynił się do zwiększenia konsumpcji u Polaków. Jak można bowiem zauważyć w tych sklepach „wzrost sprzedaży i rentowności związany jest z niedawnym wzrostem dochodu gospodarstw domowych w Polsce”. Przypominamy, że program 500 PLUS został uruchomiony właśnie na początku drugiego kwartału tego roku.

To są sygnały pozytywne jakie zaobserwowali analitycy w polskim handlu. Czy są więc jakieś inne symptomy, spowodowane wprowadzeniem programu 500 PLUS. Oto jeden z nich.

 

Ludzie rezygnują z pracy przez 500 PLUS?

Ekonomiczne skutki 500 PLUS wg. wielu analityków przedstawiają się w następujący sposób, przy czym „skutki w długim okresie” to ok. 20 lat licząc od dzisiaj, kiedy to można się spodziewać wzrostu dzietności. Po tym okresie bowiem pokolenie urodzone w wyniku zachęt i dotacji wejdzie na rynek pracy:

Na przykład na Pomorzu pracodawcy mają problem ze znalezieniem chętnych do pracy. Ich zdaniem to efekt wprowadzenia programu "Rodzina 50 plus" - podaje Radio ZET.

– „Wkraczamy w etap, gdzie to pracownik dyktuje warunki rynku pracy – mówił Tomasz Limon ze stowarzyszenia "Pracodawców Pomorza”. Jak dalej podaje Radio ZET, z pracy odchodzą osoby z najniższym wykształceniem oraz pensją poniżej 1300 złotych na rękę. Z tego powodu zaczyna brakować rąk do pracy. Kobiety wolą zajmować się dziećmi, ponieważ dzięki rządowemu programowi otrzymują za to więcej, niż pensji netto”. Pojawiło się też jeszcze jedno zjawisko, a mianowicie, cześć osób samotnie wychowujących dzieci nie chcą pracować na umowę o prace, wolą odbierać pensję „pod stołem”. Dzięki temu mogą liczyć na zwiększone zasiłki wynikające z projektu „500 PLUS”, a jednocześnie nie przepada im dochód z pracy zarobkowej. Z zatrudnienia zaczynają rezygnować także ojcowie. Według Radia ZET, „jeśli przeliczą oni koszty dojazdów ze wsi do miasta, gdzie są zatrudnieni, przestaje im się to opłacać”.

Reasumując wszystkie te opisane powyżej symptomy, warto zwrócić uwagę na te dające szanse na dodatkowe przychody. Chcąc zachęcić Beneficjentów do wydawania pieniędzy we swoich sklepach, Sieć Rabat Detal organizuje liczne promocja w sklepach Sieci. Służą temu akcje plakatowe, bilbordowe, jak również spotkania Konferencyjno Handlowe, gdzie nasi partnerzy handlowi przygotowują liczne okazje do zakupów sowich towarów w bardzo atrakcyjnych cenach. Te z kolei pozwolą na przyciągnięcie konsumentów do sklepów. Tak więc nie pozostaje nic innego tylko wyjść na przeciw oczekiwaniom Beneficjentów programu 500 PLUS zachęcając ich do zakupów w sklepach Sieci.

Gazetki:

Twój biznes w 2020 roku!

Nasi partnerzy: